Blog

admin | 27 Haziran 2021 | 0 Yorum

Froebel Anaokulları

Froebel Anaokulları

Froebel eğitim kurumuna 1817’de başladı, ancak bugün gördüğümüz organize sisteme yaklaşık 1837’ye kadar ulaşmadı. Johann Henrich Pestalozzi’nin İsviçre okulunda çalışmış ve zamanının diğer eğitim düşünürleriyle görüşmüştü. 35 yıl boyunca, 1852’deki ölümüne kadar, Froebel hayatını çocukları eğitmeye ve insan potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için yöntemler geliştirmeye adadı,

Felsefi Temeller
Froebel, Alman Romantik filozoflar Rousseau ve Fichte’nin yanı sıra antik Yunan düşünürlerinin çalışmalarından büyük ölçüde etkilendi.19. yüzyıl Almanya’sında tartışmalı bir uygulama olan kızları ve erkekleri (ve zengin/fakir) tek bir grup olarak eğitirken orijinal günah kavramını reddetti. Froebel dindar bir hayat yaşadı ama vaaz vermedi veya müjdelemedi. Okullarında kutsal yazıların kullanılmasından kaçındı, ancak çocukları, içinde yaşadığımız düzenli ve sonsuz yaratılışı tanımaya ve saygı duymaya dünyalarını gözlemlemeye teşvik etti. Bir doğa bilimci, filozof ve araştırmacı (Froebel, kristalografinin tomurcuklanan biliminin gelişmesine yardımcı oldu)

Froebel Anaokulları
Froebel Anaokulları

Erken Çocukluk Eğitimine Etkisi
Froebel’in yöntemi, onun fikirlerini benimseyen ve materyallerini kendi çalışmalarına göre uyarlayan Maria Montessori, Rudolf Steiner ve diğerlerinin çalışmalarına ilham verdi ve bilgi verdi. Friedrich Froebel’den önce çok küçük çocuklar eğitim görmedi. Froebel, doğum ile 3 yaş arasında önemli beyin gelişiminin gerçekleştiğini ilk fark eden kişiydi. Onun yöntemi, insan fizyolojisinin farkındalığını ve bizim özümüzde yaratıcı varlıklar olduğumuz bilincini birleştirir. Erken çocukluk eğitimi geniş çapta benimsendikten sonra, onu takip eden yenilikler için doğal bir başlangıç ​​noktası oldu. Montessori ve Steiner, Froebel’den etkilendiklerini kabul ettiler, ancak Anaokulunun etkisi Reggio Emilia, Vygotsky ve sonraki yaklaşımlarıda etkiledi.

Anaokulunda Kadınların Rolü
Eğitimin bebeklik döneminde başladığını kabul ettiği için Froebel, anneleri insanlığın ideal ilk öğretmenleri olarak gördü. Kadınların çocukları yetiştirmek için en uygun olduğuna ve okulları için Anaokulları (öğretmenler) olduğuna inanıyordu. Bu nedenle, Froebel Anaokulu, kadınlar için ev dışındaki ilk önemli kariyerleri sundu. O zamanlar, kadınların profesyonel olarak çalışması beklenmiyordu (veya çoğu zaman buna izin verilmiyordu).

Anaokulu, ileri düzeyde eğitim almış ve kendi işlerini geliştirmiş hırslı, zeki kadınları cezbetti. Froebel’in amacını geliştiren daha ünlü kadınlar arasında Helen Keller, Kate Douglas Wiggin, Elizabeth Peabody, Phoebe Hearst, Bayan Leland Stanford, Bayan Grover Cleveland, Elizabeth Harrison bulunmaktadır. Ancak Froebel, erkeklerin, özellikle babaların, bir çocuğun eğitiminin temel bir parçası olduğuna da inanıyordu. Froebel için eğitim bir aile etkinliğiydi, dolayısıyla ünlü sözü; “Gel, çocuklarımız için yaşayalım.”

Modern Sanat ve Tasarım Üzerindeki Etki
Frank Lloyd Wright, Buckminster Fuller ve diğer birçok önemli mimar ve sanatçı, Froebel felsefesi ile eğitildi. Buckminster Fuller, jeodezik kubbesini çocukken Anaokulunda geliştirdi. Anaokulu, yaratıcılık için bir fırsattan çok, Wright ve Fuller’ın doğa, örüntü ve birlik hakkındaki görüşlerini şekillendirerek tasarım için temel bir felsefe sağladı.

Bauhaus sanatçıları Gifts & Occupations’ı kullanarak modern sanatın yeni dilini yarattı. Paul Klee, Vassily Kandinsky, Piet Mondrian ve diğerleri ya çocukken Anaokulunda eğitim gördüler ,Froebel Anaokulu öğretmenleri yetiştirdiler. Bu malzemeleri kullandılar ve felsefeyi Bauhaus tasarım okullarına uyarladılar. Bugün bile Anaokulunun çocukları, sözlü becerilerini geliştirmeden önce bile sofistike bir görsel dil öğrenerek, üniversite düzeyinde bir 2D/3D tasarım müfredatı alıyorlar.

Oyuncak ve Okul Tedarik Piyasaları Üzerindeki Etki
Milton Bradley, Amerika Birleşik Devletleri’nde Hediyeler ve Meslek malzemelerini üreten ilk büyük oyuncak üreticisiydi. Bu sadece okul tedarik pazarının hızla genişlemesine yol açmadı, aynı zamanda genel olarak oyuncak tasarımını da etkiledi. Anaokulunun yayılmasını takip eden yıllarda, oyuncaklar eğitici içerikleri için pazarlandı ve yaratıcı ifade için daha fazla potansiyel sergiledi. Tinkertoys, Unit Blocks, Cuisenaire® Rods, Color Cubes ve diğerleri, Anaokulu oyuncaklarından doğrudan alınan ürünlerdir. FA Richter (Froebel’in çağdaşı), Rudolstadt Anker-Steinbaukasten fabrikasında Froebel bloklarının suni taş versiyonlarını üretti. Bu taş setler Albert Einstein’ın favori oyuncağıydı.

Froebel, zamanının seçkin Alman idealist filozoflarından, özellikle Jean Jacques Rousseau ve Pestalozzi’den etkilendi. Herkesin temel birliğine olan inancı nedeniyle panteizme eğilimli samimi bir din adamıydı ve doğal bir mistik olarak kabul edildi. Eğitim teorisine yaptığı en önemli katkı, “kendi başına aktivite” idi ve çocukların eğitiminde kilit unsurlar olarak hizmet etti. Öğretmenin rolü çocukları alıştırmak ya da aşılamak değil, hem bireysel hem de grup etkinliklerinde oyun yoluyla kendilerini ifade etmelerini teşvik etmektir. Froebel, “hediyeler” veya “kariyer” olarak adlandırdığı daireler, küreler ve diğer oyuncakların tümü eğlenceli aktiviteler, şarkı ve müzik yoluyla öğrenmeyi teşvik etmek için tasarlandı. Anaokullarında ve anaokullarında modern öğretim teknikleri ona çok şey borçludur.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.